تماس گرفتن بازار آمادگی افزایش آمریکا

تماس گرفتن: بازار آمادگی افزایش آمریکا دوشنبه افزایش قیمت اخبار اقتصادی و بازرگانی

شایعه درگذشت جلال پیشواییان هم تکذیب شد. پیش از این با شایعه فوت بسیاری از بزرگان همچون محمدعلی کشاورز عزت الله انتظامی، محمدرضا شجریان، جمشید مشایخی، اکبر عبد

شوخی‌های مرگبار

شوخی های مرگبار

عبارات مهم : کانال

شایعه درگذشت جلال پیشواییان هم تکذیب شد. پیش از این با شایعه فوت بسیاری از بزرگان همچون محمدعلی کشاورز عزت الله انتظامی، محمدرضا شجریان، جمشید مشایخی، اکبر عبدی و … مواجه بوده ایم. این بازی زشت تا کجا قرار است ادامه پیدا کند؟

جلال پیشوائیان، بازیگر پیشکسوت سینمای کشور عزیزمان ایران هم به قافله فوت های الکی پیوست و شب یکشنبه خبر مرگش دست به دست در شبکه های مجازی گشت. چندساعت بعد از پخش این خبر که خبرگزاری تسنیم ابتدا آن را منتشر کرده بود، دختر پیشوائیان ویدیویی از او انتشار داده است که نشان می داد او زنده و سلامت هست. پخش شایعه فوت بازیگران و صورت های معروف مدت هاست که دیگر تازگی ندارد و گریبان بسیاری از بازیگران و بازیگران و صورت های معروف مطرح کشور را گرفته هست، حتی این مورد به خارج نشینان هم رسیده و سال گذشته خبر تصادف و فوت اندی، خواننده پاپ ساکن خارج از کشور مرسوم شد، ولی این شایعه هم به سرعت تکذیب و مشخص شد یکی از اعضای گروه اندی، به نام رندی در سانحه تصادف فوت کرده است.

بعد از پخش شایعه فوت هنرمندان، بسیاری از آنها آزرده خاطر شدند و متن هایی در نکوهش این شایعه ها نوشتند ولی کمتر کسی در این باره به پلیس فتا شکایت کرد. این درحالی است که به گفته سرهنگ شاکری، مدیر پلیس فتای کردستان این عمل مجازات دارد؛ «شایعه یعنی پرداختن به موضوعی که واقعیت ندارد، لذا نشر اکاذیب تلقی می شود و بر این اساس کسانی که مبادرت به شایعه پراکنی کنند، با استناد به ماده ٦٩٨ قانون مجازات اسلامی و ماده ١٨ قانون جرایم رایانه ای مصوب سال ١٣٨٨ مجرم خواهند شد» این ماده می گوید:

«هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را علی رغم حقیقت، رأسا یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از این که از طریق یادشده به نحوی از انحای ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد و قابل تعقیب کیفری است.» کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی که دنبال جذب دنبال کننده و مخاطب اند، ازجمله مهم ترین متهمان پرونده هایی از این دست اند. کانال هایی که خبر را پخش می کنند و تنها بعد از گذر چندساعت همه از آن باخبرند. هنرمندانی که شایعه فوت بی دلیلشان خوراک کانال های تلگرامی شده، باید این مورد را از مجاری قانونی پیگیری کنند تا شاید دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم.

رنجیده از شایعه ها
سال ٨٨ شایعه فوت عزت الله انتظامی همه را غافلگیر کرد. هرچند جهت او چندین بار شایعه فوت ساخته شده است و هربار به نوعی رد شده است ولی نكته جالب راجع به او این است كه این بازیگر بعد از آنكه دید تكرار این شایعه راجع به همكارش، محمدعلی كشاورز او را رنجیده خاطر كرده هست، در گفت وگویی گفت: «این خیلی بد است كه جهت شوخی با خبر درگذشت دیگران بازی می كنیم، آیا باید چنین شوخی های ناهنجاری با دیگران بكنیم؟»

کسی که شکایت کرد
شایعه فوت شدن محمدعلی كشاورز هم از آن شایعه هایی بود كه چندبار تكرار شد و كشاورز یك بار بعد از این شایعه در گفت وگویی راجع به وضع خود درمصاحبه ای گفته بود: حال جسمانی ام خوب است ولی این وصیت من به همه مردم کشور عزیزمان ایران است كه مواظب سلامت خود باشند. هیچ نعمتی بالاتر از سلامتی نیست». او بار آخر ولی از شنیدن این خبر راجع به خودش گلایه کرد و گفت: من شب در منزل درحال استراحت بودم و صبح روز بعد این خبر را شنیدم و متحیر ماندم. من زنده هستم، درد و كسالت دارم ولی هنوز نفس می كشم. روز گذشته به زور اهالی فامیل با وجود بیماری و دردی كه دارم، از خونه بیرون رفتم و به پلیس فتا شكایت كردم و آنها گفتند سریعا پیگیر می شوند تا ببینند این اتفاقات از كجا نشأت می گیرد. شما نمی دانید فرزند من در آن سر دنیا چه حالی بود و مثل ابر بهار گریه می كرد.»

آرامش بر باد رفته
حالا ٨ سال از پخش شایعه فوت اکبر عبدی می گذرد. عبدی در سال ٨٩ مدتی را در بیماری گذرانده بود و شاید همین هم عاملی بود که تعدادی از کانال های تلگرامی خبر از مرگش بدهند. او همان وقت در تصویر العمل به این شایعه گفت: «طی ٢٤ساعت گذشته آرامش از زندگی من و خانواده ام گرفته شده است هست. بسیاری از اقوام و آشنایان با شنیدن این شایعه دلواپس شده است و جویای احوال من بودند. متاسفانه بعضی مواقع دوست داشتن و دوستی باعث آزار و اذیت می شود.»

شیطنت در بزرگراه اندیمشک
سال ٨٩ شایعه مرگی دیگر هم داشت و آن هم خبر فوت علی نصیریان بود. خبر از درگذشت علی نصیریان به همراه اعضای خانواده اش در سانحه رانندگی در بزرگراه اندیمشک را می گفت، ولی خیلی سریع مشخص شد که این شایعه شیطنتی بیش نبوده و یک استاد دانشگاه با نام مشابه علی نصیریان به همراه خانواده اش در سانحه رانندگی در بزرگراه اندیمشک درگذشته اند و بعد هم این شایعه رد شد.

مرگ به مثابه یک جایزه
جمشید مشایخی، حالا روزهاست در بیمارستان خوابیدن است ولی پیش از این شایعه درگذشت او چندین بار در فواصل زمانی متفاوت منتشر شد و اتفاق تلخی بود كه خود این بازیگر را هم ناراحت كرد. «اصلا نفهمیدیم شایعه از كجا آمد. من قبلا گفته ام و باز هم می گویم كه بزرگترین جایزه ای كه خدا به انسان می دهد، فوت است ولی من هنوز لیاقت دریافت این جایزه را پیدا نكرده ام. آدم چه بد باشد و چه خوب، بالاخره روزی می میرد. درد و فوت جهت همه وجود دارد، بنابراین اینكه بگویند فلانی مرده هست، جنبه توهین ندارد و ناراحت نمی شوم. فحش كه نداده! آیا ناراحت شوم؟!»

مرگ خسرو
اواخر خرداد امسال و در بحبوحه جام جهانی فوتبال، شایعه فوت استاد محمدرضا شجریان، دل بسیاری از دوستدارانش را لرزاند. شرق و تابناک، جزو نخستین سایت هایی بودند که این خبر را منتشر کردند که همایون شجریان نسبت به آن تصویر العمل نشان داده و نوشت «باز شایعه ای بی اساس مردم عزیز را دل دلواپس کرد. پدر حالشان خوب است و بازی های فوتبال را در منزل دنبال می کنند. یادآوری می کنم که هرگونه خبر در مورد حال و احوال ایشان را با شما در میان خواهم گذاشت.» هرچند باید به لیست افرادی که نامشان در این مطلب آمده، ثریا قاسمی، رضا رویگری، ابوالفضل پورعرب، مهدی سلوکی، رضا عطاران و امین زندگانی و بسیاری دیگر را هم اضافه کرد و شاید بعد از آن هم باید در انتظار شایعه فوت کسدیگر بود.

شوخی‌های مرگبار

واژه های کلیدی: کانال | بازیگر | خانواده | بازیگران | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog