تماس گرفتن بازار آمادگی افزایش آمریکا

تماس گرفتن: بازار آمادگی افزایش آمریکا دوشنبه افزایش قیمت اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ارز 3800 تومانی جهت سایر!

ماجرا از یک جهش بیش از 20درصدی قیمت ارز در بازار رسمی و بیش از 50درصدی در بازار غیررسمی شروع شد. دولت با مداخله گری در بازار ارز درصدد کنترل و مهار زیاد کردن قی

ارز 3800 تومانی جهت سایر!

ارز 3800 تومانی جهت سایر!

عبارات مهم : واردات

ماجرا از یک جهش بیش از 20درصدی قیمت ارز در بازار رسمی و بیش از 50درصدی در بازار غیررسمی شروع شد. دولت با مداخله گری در بازار ارز درصدد کنترل و مهار زیاد کردن قیمت ارز برآمد و خرید و فروش ارز در صرافی ها را ممنوع و ارز تک نرخی با رقم چهارهزارو 200 تومان را مشخص کرد. صادرکنندگان باید ارز خود را به بانک مرکزی تحویل می دادند و واردکنندگان با ثبت سفارش در سامانه نیما ارز چهارهزارو 200 تومانی تحویل می گرفتند؛ ولی گستره عرضه و تقاضا به قدری وسیع بود که عملا سامانه تخفیفی یا عرضه و تقاضای نیما از پسِ ثبت و راستی آزمایی اظهارنامه های صادرکنندگان و واردکنندگان برنمی آمد.

ارز 3800 تومانی جهت سایر!

صادرکنندگان به علت مابه التفاوت بیش از سه هزار تومانی قیمت ارز رسمی با قیمت غیررسمی تمایلی به تحویل ارز آورده خود به دولت ندارند و در اعلام میزان صادرات خود کوچک نمایی کرده و ارز چهارهزارو 200 تومانی جهت واردکنندگان تبدیل به نرخی جالب جهت خرید و فروش کالا به قیمت ارز غیررسمی شد؛ تاجایی که میزان واردات در دو ماهه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال پیش 66 درصد زیاد کردن پیدا کرد و به گفته نایب مدیر اتاق کشور عزیزمان ایران و چین، هشت میلیارد تومان ارز دولتی به 12 هزار وارد کننده تخصیص یافت. حالا بانک مرکزی با تعیین فهرست سه گانه، اقلام کالاهای اساسی را مشخص کرده است که جهت واردات این کالاها ارز دولتی تعلق می گیرد.

ارزی که اکنون عملا سه قیمت دارد؛ قیمت سه هزارو 800 تومانی یارانه ای، دلار چهارهزارو 200 تومانی و قیمت بازار غیررسمی که دیروز تا هشت هزار تومان رسید. آنچه به گفته کارشناسان خطر بروز آثار تورمی بالای زیاد کردن قیمت ارز را جدی کرده؛ ولی در فهرست سه گانه کالاهایی که واردات آنها مشمول تخفیف و قیمت ارز رسمی می شود، بیش از پنج هزار کالا مشاهده می شود که جهت بعضی از آنها نمونه های تولید داخل آن وجود دارد و بعضی از آنها را با توجه به سبد مصرفی عموم مردم نمی توان جزء کالاهای اساسی و مهم قلمداد کرد؛ ولی واردکننده این کالاها می توانند از قیمت دلار دولتی بهره مند شوند و با قیمت دلخواه و نزدیک به قیمت بازار غیررسمی به فروش برسانند. در گروه کالاهای اول که کالاهای اساسی و حیاتی نامیده شده، میان هزار کالای مشخص شده است یک ردیف چندین و چندبار تکرار شده، ردیفی به نام «سایر» که مشخص نیست منظور چه کالای حیاتی و اساسی هست؛ ولی یکی از همین سایرها سال پیش بیش از 514 میلیون دلار واردات داشته است و اکنون با قیمت جالب سه هزارو 800 تومانی یارانه ای، امکان تعریف هر نوع کالایی زیر این عنوان را جهت دسترسی به رانت ارزی جهت واردکننده فراهم می کند.

ماجرا از یک جهش بیش از 20درصدی قیمت ارز در بازار رسمی و بیش از 50درصدی در بازار غیررسمی شروع شد. دولت با مداخله گری در بازار ارز درصدد کنترل و مهار زیاد کردن قی

ارز یارانه ای جهت کالاهای حیاتی و غیرحیاتی

به گزارش شرق ، در گروه اول کالاهایی که بانک مرکزی به عنوان مشمولان ارز دولتی مشخص کرده، کالاهای اساسی است که ارز مورد نیاز آنها از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت تأمین می شود. این اقلام مشمول بر کالاهایی مانند گندم، روغن، برنج، قرار داده های دامی، حبوبات با قیمت دلار چهارهزارو 200 تومانی و تخصیص داده شده است یارانه 400 تومانی تأمین ارز خواهند بود که با این حساب، قیمت هر دلار جهت این گروه کالاها سه هزارو 800 تومان می شود؛ ولی این موارد تنها اقلام این فهرست نیست. بیش از دو هزار کالا در این فهرست وجود دارد که تنوع آنها بیش از هر چیز نشان دهنده یک واقعیت بزرگ در بخش تولیدی کشور هست. اینکه تولید و مصرف در کشور عزیزمان ایران تا چه حد به طور مستقیم و غیرمستقیم به واردات وابسته هست. در فهرست کالاهای اساسی و حیاتی که مشمول دریافت یارانه 400 تومانی ارزی می شود، بيشتر کالاهای مربوط به خوراکی یافت می شود تا کالاهای پزشکی.

خرید کالا با دلار 4200 و فروش با قیمت 8 هزار تومان

جالب است که در فهرست سه گانه تعیین اولویت کالایی بانک مرکزی، بیشترین حجم واردات مربوط به کالاهایی است که نام آنها ذیل عنوان «سایر» آورده شده است هست. جهت مثال، در گروه کالاهای حیاتی و اساسی که واردکننده می تواند با دلار سه هزارو 800تومانی آنها را وارد کند، در ادامه تعیین گوساله، ران و راسته، عنوان «سایر» آمده که مشخص نیست دقیقا چه کالایی را مشمول بر می شود؛ ولی سال گذشته معادل یک میلیون و 62 هزار دلار واردات داشته هست. نمونه دیگر فراورده ها جهت آرایش ناخن دست و پا است که سال پیش وارداتی بیش از 52 میلیون دلار داشته هست. همچنین اقلامی که تولید مشابه داخلی آنها نیز وجود دارد، مشمول تخفیف ارزی و دلار چهارهزارو 200تومانی شده است اند.

ارز 3800 تومانی جهت سایر!

گروه دوم این کالاها که مشمول بر مواد اولیه و کالاهای واسطه ای و سرمایه ای می شود، محل تأمین ارز آنها از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی و سامانه نیماست. این اقلام مشمول بر مواد اولیه تولید، ماشین آلات و… هست؛ این کالاها با قیمت دلار چهارهزارو 200تومانی تأمین می شود. همچنین اقلامی مانند کاغذ، چرم، کالاهای مربوط به دندان و مکمل های غذایی در این گروه اند. فهرست اقلامی این گروه از فهرست گروه اول، بسیار متنوع تر هست. این گروه کالایی که دلار چهارهزارو 200تومانی به آن تعلق می گیرد، گیاه های زینتی، سنگ های کریستال و مواد آرایشی را مشمول بر می شود.

گروه سوم کالاهایي است که بر اساس تصمیم دولت به آنها ارز تخصیص داده شده است می یابد كه کالاهای مصرفی هستند و محل تأمین ارز آنها از صادرات کالاهایی است که ملزم به ارائه ارز خود در سامانه نیما نیستند.

ماجرا از یک جهش بیش از 20درصدی قیمت ارز در بازار رسمی و بیش از 50درصدی در بازار غیررسمی شروع شد. دولت با مداخله گری در بازار ارز درصدد کنترل و مهار زیاد کردن قی

این کالاها با قیمت دلار چهارهزارو 200تومانی همراه با قیمت اظهارنامه صادراتی تأمین اعتبار می شوند. واردکنندگان این گروه کالایی باید علاوه بر قیمت دلار چهارهزارو 200تومانی، قیمت اظهارنامه صادراتی تأمین اعتبار را نیز در نظر بگیرند. به آن معنا که صادرکننده ملزم است بگوید ارز خود را با چه رقمی و به چه کسی عرضه کرده و در عوض واردکننده نیز باید منشأ ارز خود را ثبت کند. در این بین، واردکننده بر سر خرید اظهارنامه صادراتی با صادرکننده توافق فی مابین خواهد کرد. نخستین کالایی که در فهرست این گروه آمده هست، واردات اسب جهت مسابقه است که حجم واردات آن در سال پیش نزدیک به دو میلیون دلار بوده هست.

واژه های کلیدی: واردات | وارداتی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog